Stifterpar træder ud af direktionen i legetøjsfirma

Dorthe og Erik Mailil har trukket sig fra direktionen i den Herning-baserede legetøjsvirksomhed Maileg, som de selv stiftede i 1999. Parret solgte i 2023 majoriteten af virksomheden til kapitalfondene Metric Capital og Scope Capital, og nu er næste skridt i ejerskiftet trådt i kraft.
Det skriver Børsen.
Virksomheden har nu udpeget Kasper Eis som ny administrerende direktør. Kasper Eis kommer senest fra en stilling som direktør for forretningsudvikling i Creativ Company. Han skal stå i spidsen for at gøre Maileg til et "attraktivt salgsaktiv"
- Vi er meget med i driften stadigvæk. Men jeg tror, at det giver mere mening, at vi er trådt ud. Idéen var også, at det skulle gå fra at være entreprenørskab til mere corporate, og så bliver det lidt mere tungt og stift, Erik Mailil, der indtil nu har været adm. dir., til Børsen.
Erik og Dorthe Mailil ejer fortsat en betydelig minoritet i Maileg og fortsætter som ansatte i virksomheden. Dorthe Mailil vil fremover fokusere på design, mens Erik Mailil understreger, at parret stadig er aktivt involveret i driften.
Maileg oplevede i det forskudte regnskabsår 2023/24 et fald i overskuddet fra 79 mio. kr. til 69 mio. kr., og selskabets største marked, USA, er truet af præsidentens toldplaner. Den nye direktion skal nu sikre vækst og effektivisering med respekt for Mailegs eksisterende brandværdi og forretningsmodel.